>> Trwa decydujące starcie w wyborach samorządowych - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

niedziela, 4 listopada 2018

>> Trwa decydujące starcie w wyborach samorządowych


Mieszkańcy gmin, w których nie wybrano wójta w pierwszej turze wyborów samorządowych, od rana mogą oddać swój głos. Głosowanie odbywa się w tych samych godzinach i lokalach, w których miało miejsce 21 października.Pierwsza tura wyborów samorządowych, która odbyła się 21 października, nie rozstrzygnęła głosowania na wójta w czterech gminach powiatu stargardzkiego. Dziś swój głos oddają mieszkańcy gmin Kobylanka, Stara Dąbrowa, Marianowo i Stargard. W Kobylance o fotel wójta walczą Mirosław Przysiwek (37,24 proc. głosów w pierwszej turze) i Julita Pilecka (33,55 proc.). W Starej Dąbrowie o krok od wygranej w pierwszej turze była Sylwia Kalmus-Samsel (49,94 proc.), która mierzy się z Mieczysławem Włodarczykiem (38,67 proc.). W gminie Marianowo o przychylność mieszkańców starają się Danuta Ankutowicz (34,2 proc.) oraz Sławomir Możdżeń (23,83 proc.). W gminie Stargard o fotel wójta ubiegają się Jerzy Makowski (37,47 proc.) i Dorota Mazur (32,78 proc.).

Głosowanie odbywa się na takich samych zasadach jak 21 października, więc bez zmian pozostają okręgi, lokale wyborcze oraz godziny ich otwarcia. Tym razem wyborcy otrzymają tylko jedną kartę z dwoma nazwiskami kandydatów na urząd wójta, gdzie muszą postawić krzyżyk przy jednym z nich. Głos, w którym nie zostanie postawiony krzyżyk lub zostaną postawione dwa, będzie uznany za nieważny. 

Twój głos ma moc. Użyj jej!

Frekwencja wyborcza w pierwszej turze wyniosła prawie 55 proc. Warto wziąć udział również w drugiej turze głosowania. Koalicja organizacji pozarządowych w kampanii "Twój głos ma moc. Użyj jej!" przypomina, że decyzje podjęte przez osoby wybrane 21 października i 4 listopada będą miały wpływ m.in. na to jak będą wydawane publiczne pieniądze, jak sprawna będzie komunikacja w gminie, czy nie zostanie zamknięta szkoła, czy dzieci będą miały zapewnioną opiekę przedszkolną lub czy w gminie będzie budżet obywatelski.

Od pierwszych wyborów samorządowych w Polsce upłynęło prawie 30 lat. Samorządność bardzo się w tym czasie zmieniła. Wielu wyborców nie pamięta już 49 województw i niepodzielnej władzy wojewodów mianowanych przez władze centralne. Z badań CBOS przeprowadzonych dla Fundacji Batorego w styczniu 2018 wynika, że Polacy dobrze oceniają samorządy lokalne. 47 proc. opowiada się za dalszą decentralizacją władzy, a jedynie 8 proc. jest odmiennego zdania. Co ciekawe, aż 60 proc. Polaków uważa, że ma realny wpływ na sprawy gminy, podczas gdy na sprawy kraju tylko 40 proc. Dla 32 proc. Polaków wybory samorządowe są ważniejsze niż parlamentarne.

W artykule wykorzystano informacje Fundacji Batorego.


[red]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Pages