>> Miasto czeka komunikacyjny paraliż? - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

niedziela, 6 maja 2018

>> Miasto czeka komunikacyjny paraliż?

Prace budowlane związane z powstaniem ronda w Lipniku już w znacznym stopniu utrudniają jazdę kierowcom. W najbliższym czasie po mieście może podróżować się jeszcze ciężej.Od miesiąca drogowcy budują rondo w Lipniku. Przez utrudnienia spowodowane ruchem wahadłowym sterowanym sygnalizacją świetlną tworzą się spore korki, zwłaszcza w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego. W najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnych utrudnień. Będą one związane z całkowitym zamknięciem drogi od skrzyżowania w Lipniku do węzła Stargard Wschód, ze względu na planowane prace ziemne. Mają one potrwać około 30 dni, ale nie jest jeszcze znany termin ich rozpoczęcia. Z odpowiednim wyprzedzeniem poinformuje o nich Starostwo Powiatowe w Stargardzie. Na czas prowadzenia tych prac przygotowano objazdy. Już teraz zaleca się korzystanie z obwodnicy S10 do i ze Szczecina przez węzeł Stargard Południe i ulicę Broniewskiego, a także Bogusława IV, Spokojną przez Giżynek do ronda w Golczewie. Tam można wydostać się na obwodnicę lub przez Skalin i Kunowo dotrzeć do Morzyczyna. Po zamknięciu przejazdu w Lipniku będzie można korzystać również z tymczasowej drogi gruntowej do Kunowa. W tej chwili trwa pierwszy etap prac, a cała inwestycja ma zostać zakończona 27 września.

Poważne zmiany w centrum

Od 7 maja mieszkańców Stargardu czekają duże zmiany komunikacyjne w centrum miasta. Dla ruchu kołowego zamknięty zostanie przejazd pod wiaduktem łączącym ulice Wyszyńskiego i Szczecińską. Pod wiaduktem możliwy będzie tylko ruch pieszych. Ma to związek z budową nowego ronda przy ul. Szczecińskiej, 11 Listopada i Towarowej. Przejazd pod wiaduktem ma być ograniczony aż przez trzy miesiące. W tym czasie czynny będzie przejazd ulicami 11 Listopada i Bema. Po ukończeniu tego etapu powróci ruch pod wiaduktem, a na około miesiąc zostanie zamknięty przejazd w kierunku ulic Bema i 11 Listopada.

Kierowcom chcącym dostać się z zachodu na wschód miasta pozostaje wybór jednego z czterech wiaduktów: przy ul. Składowej, Pierwszej Brygady, Bogusława IV i Różanej. W związku z prowadzonymi inwestycjami drogowymi w niektórych miejscach wprowadzone zostaną zmiany. Na skrzyżowaniu ulic Alei Gryfa z Kościuszki wprowadzony zostanie nakaz jazdy w prawo, podobnie przy wyjeździe z ulicy Barnima w Bogusława IV. Na skrzyżowaniu ulic Dworcowej z Konopnickiej uruchomiona zostanie tymczasowa sygnalizacja świetlna, a z ulicy Konopnickiej w Dworcową nie będzie można skręcić z powodu zakazu. Zmotoryzowani mieszkańcy Stargardu będą mieli do dyspozycji dwie drogi gruntowe: łączącą ulicę Broniewskiego ze Spokojną (za ogródkami działkowymi) oraz ul. 9 Zaodrzańskiego Pułku Piechoty z ul. Przedwiośnie w kierunku ulicy Spokojnej. - Wszystko co robimy w mieście, robimy po to, aby Stargard był dla nas miastem przyjaznym do pracy, mieszkania, codziennego życia- mówi Prezydent Miasta Rafał Zając. - Dlatego apeluję do wszystkich moich współmieszkańców o cierpliwość i wyrozumiałość. Łatwo nie będzie przez kilka miesięcy, żeby później było zdecydowanie lepiej- dodaje Prezydent.

Rozkopana Aleja Żołnierza, Towarowa i Ceglana
           
Inwestycje drogowe trwają już w kilku innych lokalizacjach naszego miasta. Drogowcy remontują Aleję Żołnierza, która aktualnie jest ulicą jednokierunkową od Placu Słonecznego w kierunku ul. 9 Zaodrzańskiego Pułku Piechoty. Sygnalizacja świetlna steruje ruchem przy ulicy Ceglanej, gdzie przy skrzyżowaniu z zamkniętą obecnie ul. Węgierską powstaje rondo. Całkowicie nieprzejezdna jest ul. Towarowa, przy której trwają zaawansowane prace związane z budową Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. W planach jest budowa kolejnych dwóch rond: przy skrzyżowaniu ul. Bydgoskiej, Obwodnicy Staromiejskiej, Skłodowskiej-Curie i Kazimierza Wielkiego oraz Gdańskiej, Morskiej i Szosy Maszewskiej. Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że dokumentacja jest gotowa, a inwestycja jest planowana do realizacji w latach 2018-2019. - Obecnie oczekujemy na zatwierdzenie przez Ministerstwo Infrastruktury aneksu do Programu Inwestycji, jak tylko to się stanie będziemy ogłaszać przetarg na budowę rond- mówi Mateusz Grzeszczuk. - Na pewno podczas budowy rond będą utrudnienia, ale ich szczegóły będziemy mogli podać po podpisaniu umowy z wykonawcą, gdy zostaną opracowane i zatwierdzone projekty tymczasowej organizacji ruchu- dodaje przedstawiciel GDDKiA. Już wiadomo, że Minister Infrastruktury zatwierdził dokument i można ogłaszać przetarg na budowę dwóch kolejnych rond w Stargardzie.
           
Najbliższe miesiące to będzie ciężki czas dla kierowców poruszających się po Stargardzie. Niewątpliwe wszyscy- kierowcy, pasażerowie i piesi- muszą uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość oraz na bieżąco śledzić komunikaty w mediach oraz z uwagą obserwować tymczasowe oznakowanie zmieniające organizację ruchu podczas prowadzenia robót drogowych.

[mm/Dziennik Stargardzki]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Pages