>> Zimne piwo ze Stargardu? Już niedługo! - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

piątek, 16 marca 2018

>> Zimne piwo ze Stargardu? Już niedługo!


Już wkrótce Stargard będzie mógł pochwalić się dwoma lokalnymi browarami. Jeden z nich jest w trakcie rozruchu, drugi zostanie uruchomiony do końca roku. Lokalnego piwa będzie można spróbować w nowej restauracji.


            
Browar restauracyjny zostanie uruchomiony w zabytkowym budynku po dawnej Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Krzywoustego. W 2012 roku nieruchomość zakupiła firma Szubert, która obecnie go remontuje. Stargardzki deweloper nie poprzestaje na inwestycjach na rynku nieruchomości i rozpoczyna działalność w gastronomii.  Została już zakupiona linia produkcyjna firmy Kaspar Schulz, która czeka na montaż. W browarze będzie można wypić cztery gatunki piwa: lager, pils, ciemne i piwo orkiszowe, które będzie powstawało z wykorzystaniem doświadczenia szczecińskiego Nowego Browaru. Piąty rodzaj złocistego trunku będzie produkowany sezonowo. 

Dodatkowo w karcie restauracji ma być polska kuchnia oraz wypiekany na miejscu chleb orkiszowy, którego recepturę opracowali naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Lokal ma pomieścić około stu gości i zgodnie z umową dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego ma powstać do końca października 2018 roku. Cała inwestycja będzie kosztowała ponad 7 milionów złotych, dofinansowanie wyniosło ok. 3 miliony złotych.
            
W rozruchu jest już Browar Stargard, który powstał na ul. Na Grobli. Linia produkcyjna jest już zamontowana, a już niedługo w tankach pojawi się piwo. Za inwestycję odpowiadają Wojciech Naklicki oraz Tomasz de Weyher, piwowar szczecińskiego browaru Wyszak. Pierwszego piwa rzemieślniczego będzie można spróbować już na początku czerwca na targach Szczecin Beer Fest na Łasztowni. Łącznie na imprezie wystawić ma się 25 browarów z Polski i zagranicy, serwując piwo z łącznie około 160 nalewaków.
           
Nowe browary w Stargardzie to powrót do tradycji rzemieślniczych browarów w naszym mieście. Ich historia sięga aż wieku XIV. W 1878 roku w mieście funkcjonowało ich aż siedem. Ostatni został rozebrany po wojnie i okres produkcji piwa w Stargardzie trwale się zakończył. Dzięki chęci i pasji kilku osób już niedługo w naszym mieście będzie można dobrze zjeść w nowej restauracji i w gwarnej atmosferze wypić świeże, zimne piwo produkowane przez dwa lokalne browary.

[mm/Dziennik Stargardzki]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Pages