>> Stargard w hołdzie Wyklętym - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

czwartek, 1 marca 2018

>> Stargard w hołdzie Wyklętym

W 1951 roku, 1 marca, w więzieniu na Mokotowie wykonany został wyrok śmierci na siedmiu członkach zarządu „Wolność i Niezawisłość” – ostatnich koordynatorach walki z sowieckim okupantem.  Od 2011 roku, 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”.„W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…” czytamy w preambule Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W Stargardzie dziś o 18.30 w kościele p.w. św. Jana odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po jej zakończeniu, pod tablicą poświęconą bojownikom z sowieckim okupantem złożone zostaną wiązanki kwiatów. W uroczystościach wezmą udział poczty sztandarowe szkół, organizacji kombatanckich i społecznych, a także przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, wojska i innych służb mundurowych.Dalsze obchody poświęcone Bohaterom antykomunistycznego podziemia odbędą się w niedzielę. O 12.00 w Parku Batorego rozpocznie się po raz drugi w Stargardzie, a szósty w całej Polsce, Bieg Pamięci „Tropem Wilczym”. Chętni mogą jeszcze zapisać się na dwa dystanse – 1963 metry i 5 kilometrów. Wciąż jeszcze trwają zapisy. Można to zrobić osobiście w sobotę 3 marca od godziny 13.00 do 17.00 w Klubie Wojskowym przy ulicy 11 Listopada lub w dniu biegu (niedziela) od godziny 10:00 w Parku Batorego.

Symboliczny dystans 1963 metrów odwołuje się do roku 1963, kiedy zginął w walce ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Frańczak pseudonim Lalek.

[źródło: Urząd Miejskie w Stargardzie]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Pages