>> Pasażerowie nadal niepoinformowani - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

czwartek, 15 marca 2018

>> Pasażerowie nadal niepoinformowani


Mieszkańcy Stargardu wielokrotnie zwracali uwagę, że w innych miastach pasażerowie komunikacji miejskiej mogą korzystać z informacji wyświetlanych na elektronicznych tablicach przy przystankach, a w naszym mieście ich brakuje. Czy miasto planuje montaż tych urządzeń?

Tablice dynamicznej informacji pasażerskiej funkcjonują już w Szczecinie


Temat montażu tablic dynamicznej informacji pasażerskiej pojawił się również podczas zeszłorocznego głosowania na Stargardzki Budżet Obywatelski 2018. Dorota Wiśniewska w ramach propozycji do budżetu poddała pod głosowanie utworzenie systemu informacji pasażerskiej na Placu Wolności oraz ul. Wyszyńskiego, którego koszt oszacowano na 215 000 zł. Według zgłaszającej elektroniczne rozkłady jazdy w sposób prosty i czytelny przedstawiają aktualne informacje dotyczące przejazdu konkretnego autobusu. 

- Tablica nie myli się nawet wtedy, gdy kierowca autobusu stoi w korku, ponieważ sama szybko aktualizuje dane. System dynamicznej informacji pasażerskiej działa w oparciu o komputery pokładowe, które pozwalają określić dokładne położenie autobusu. Informacje są przekazywane za pomocą sygnału GPS z autobusów do serwerów, a następnie na tablice informacyjne na przystanku- wyjaśnia Dorota Wiśniewska, która zgłosiła pomysł do Budżetu Obywatelskiego. Projekt przepadł, ale postanowiliśmy sprawdzić, czy powstanie takiego systemu w naszym mieście jest planowane.
            
Przemysław Banasiak, z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Stargardzie informuje, że kwota podana przez zgłaszającą projekt obejmuje koszt zakupu urządzeń wyświetlających, wszelkie pozwolenia, montaż oraz niezbędnie oprogramowanie. Cena nie obejmuje oprogramowania sterującego systemem, doposażenia autobusów w niezbędne urządzenia do transmisji danych oraz kosztów funkcjonowania. 

- W ramach budowy Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego jest zaplanowane wyposażenie go w elementy systemu informacji pasażerskiej. Tak samo jak w ramach realizacji Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego i związanej z tymi projektami integracji biletowej i informacyjnej, planowane jest uruchomienie w kilku lokalizacjach w naszym mieście tablic z dynamiczną informacją pasażerską- mówi Przemysław Banasiak.
            
Elektroniczne tablice z aktualną informacją dla pasażerów to ogromne ułatwienie dla osób poruszających się komunikacją miejską. Wygląda na to, że mieszkańcy Stargardu będą musieli jeszcze trochę poczekać, by ta nowa technologia wkroczyła do naszego miasta. Miejmy nadzieję, że zapowiedzi MPK Stargard zostaną zrealizowane i po budowie Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego oraz integracji transportu publicznego w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym będzie można mówić o nowoczesnym rozwiązaniu komunikacji miejskiej w Stargardzie.

[mm/Dziennik Stargardzki]

2 komentarze:

  1. Artykuł niby na czasie a nierzetelny...kierownikiem jest ktoś inny od pół roku, więc...

    OdpowiedzUsuń

Post Bottom Ad

Pages