>> To był ważny rok dla Stargardu - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

niedziela, 28 stycznia 2018

>> To był ważny rok dla Stargardu

Urząd Miejski w Stargardzie podsumował 2017 rok w naszym mieście. Obfitował on w ważne wydarzenia, od najsmutniejszych do całkiem radosnych.

W 2017 roku nowym Prezydentem Stargardu został Rafał Zając- Miniony rok na pewno pozostanie w naszej pamięci naznaczony smutkiem. 18 stycznia nagle i niespodziewanie zmarł prezydent Sławomir Pajor, co wstrząsnęło nie tylko nami, Jego współpracownikami, ale, jak było widać podczas uroczystości pogrzebowych, również mieszkańcami miasta- mówi Piotr Styczewski z Urzędu Miasta w Stargardzie. Ubiegły rok to był czas dużych zmian, ogromnego zaufania dla nowego prezydenta Rafała Zająca, wyrażonego w wyborach i ważnych inwestycji. Piotr Styczewski dodaje, że trzeba zwrócić uwagę na wydatki poniesione na oświatę. W 2017 roku wyniosły one ok. 81 000 000 zł, czyli ponad 30 procent całego budżetu miasta. Na potrzeby wychowania przedszkolnego Miasto zaadaptowało sale dydaktyczne w szkołach nr 3 i 11. W efekcie powstało 210 dodatkowych miejsc dla Przedszkoli Miejskich nr 1 i 3. Przy Gimnazjum nr 4 na os. Zachód wybudowano z kolei plac zabaw. Miasto otrzymało też ponad 3 500 000 zł dofinansowania unijnego na termomodernizację PM nr 6 oraz SP nr 3.

Wiele działo się również na terenie parków przemysłowych. Pod koniec roku Lidl ogłosił, że wybuduje w Stargardzie centrum dystrybucji. Sieć zakupiła już osiemnastohektarową działkę na terenie Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii za 8 500 000 zł. Budowa centrum dystrybucyjnego pochłonie łącznie około 200 000 000 zł. Pracę znajdzie tam nawet 200 osób. Już trzeci raz w ciągu 8 lat Bridgestone Stargard powiększa fabrykę. Budowana właśnie nowa hala produkcyjno-magazynowa ma być gotowa w marcu 2018 r. Koncern nie tylko zwiększy produkcję, ale też zatrudnienie. Firma Scanwir rozpoczęła prace budowlane hali produkcyjnej. Przy ulicy Nasiennej budowę hali magazynowej z suszarnią, biurami, a także sklepem kończy firma Palisander. Spółka Izoler wybudowała drugą już halę produkcyjną o powierzchni 1400 metrów kwadratowych. Ottensten w kwietniu otworzył oficjalnie centrum logistyczne o powierzchni 3 500 metrów kwadratowych. Stargardzka firma United Bridal Factory zakończyła w lipcu prace związane z postawieniem hali produkcyjnej. Przy ul. Przemysłowej budowę obiektu biurowo- magazynowego kontynuuje firma Czardach. Zakończono prace adaptacyjne obiektu przy ul. Usługowej przez firmę Marco-Trans. Przy tej samej ulicy hurtownię wyrobów mięsnych otworzył Zakład Przetwórstwa Mięsnego Ozimek.

W styczniu tłumy pożegnały św.p. Prezydenta Sławomira Pajora

Przez cały rok trwały prace w Cukrowni Kluczewo. Modernizacja zakładu kosztowała 40 000 000 zł i objęła oprócz budowy drugiego silosu na cukier o pojemności 60 000 ton, również uruchomienie terminala załadunkowego, budowę dróg dojazdowych oraz szereg nowoczesnych instalacji. Klippan Safety Polska już w kwietniu bieżącego roku ma zakończyć budowę nowego, trzykrotnie większego zakładu na terenie PPNT. Stargardzka Agencja Rozwoju Lokalnego przeprowadziła kompleksową modernizację energetyczną biurowca przy ul. Pierwszej Brygady 35. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Efektowna elewacja budynku przyciąga chętnych do wynajęcia w nim pomieszczeń biurowych. Wartość dofinansowania wyniosła ponad 643 000 zł. Zakład Zagospodarowania Odpadów zakończył rozbudowę składowiska odpadów innych, niż niebezpieczne i obojętne. Na nowej kwaterze będzie można bezpiecznie składować ponad 780 000 ton odpadów nienadających się do odzysku i ponownego użycia, co daje bezpieczeństwo komunalne miasta na kolejne 40 lat. To ważne, ponieważ w zeszłym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej odebrało pawie 34 000 ton odpadów. To znacznie więcej niż przed rokiem. Produkcja wody w 2017 roku wyniosła 3 120 000 metrów sześciennych. Odbiór ścieków zamknął się w ponad 5 500 000 metrów sześciennych.

W roku 2017 najważniejszą inwestycją wykonaną przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej była rozbudowa sieci ciepłowniczej w ul. Wojska Polskiego wraz z przyłączeniem nowo powstałych osiedli mieszkaniowych w rejonie ulic Łukasiewicza oraz Orzeszkowej. Całkowity koszt inwestycji to 2 000 000 zł. PEC sukcesywnie przyłącza do sieci nowych odbiorców. Są to zarówno budynki wielorodzinne, jak i zakłady przemysłowe. W ubiegłym roku było 30 takich przyłączeń, a ich koszt wyniósł 3 500 000 zł.  W 2017 roku w ramach programu „Ciepła woda użytkowa dla mieszkańców Stargardu” wykonano instalacje w 5 budynkach, a łącznie takich instalacji zrobiono już 128. Miejski Zakład Komunikacji (dziś już Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji) rozstrzygnęło przetarg na zakup 16 nowych autobusów. Wartość inwestycji wyniesie ponad 17 000 000 zł, z czego blisko 10 000 000 zł pochodzić będzie z dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pierwsze 8 autobusów Solaris Urbino 12 czwartej generacji trafi do naszego miasta w kwietniu tego roku, a kolejne 8 do końca stycznia 2019 roku. Nadal prężnie działa także Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Przy ul. Tańskiego do użytku oddany został kolejny budynek z 28 mieszkaniami przeznaczonymi na wynajem. Na realizację zadania pozyskano dofinansowanie ze środków Funduszu Dopłat BGK.

Przy ul. Szczecińskiej powstało nowe rondo

Piotr Styczewski z Urzędu Miasta informuje, że w zeszłym roku bardzo dużo działo się w zakresie szeroko rozumianych inwestycji. Modernizacje dróg przeprowadzono m.in. na ulicy Grudziądzkiej, Fabrycznej i Metalowej. Rondo powstało u zbiegu ulic Spokojnej, Bema i Różanej. Miasto dofinansowało również inwestycje na ulicach Wieniawskiego, Wielkopolskiej, Ceglanej i Dębowej. W 2017 roku rozpoczęta została budowa sieci kanalizacji deszczowej grawitacyjno-tłocznej wraz z przepompownią od ulicy Lotników przez ul. Główną do rzeki Mała Ina. Inwestycja kosztuje 1 430 000 zł. Przy ul. Kazimierza Wielkiego, w miejsce rozebranych pawilonów handlowych, powstał teren utwardzony, który tymczasowo pełni funkcje parkingowe. Jeszcze w tym roku czekają nas kolejne rozbiórki pawilonów i powiększenie liczby miejsc dla samochodów, które w tym rejonie miasta jest niezwykle potrzebne. Kolejne wymiany punktów oświetleniowych następowały praktycznie na terenie całego miasta. Nowe słupy i oprawy pojawiły się przy ulicach Mazurskiej, Robotniczej, Okulickiego, Spokojnej, Podmiejskiej, Lotników, Struga oraz w Parku Zamkowym i Parku Podworskim. Jedną z najważniejszych inwestycji w tym zakresie była modernizacja systemu oświetlenia ulicznego, polegająca na wymianie zegarów astronomicznych.

Miłośników aktywnej rekreacji ucieszył zapewne montaż w Parku Chrobrego i Parku 3 Maja stołów do ping-ponga. Na stadionie piłkarskim przy ul. Ceglanej zainstalowano system automatycznego nawadniania boiska. Na murawie i dookoła niej zamontowano w sumie 17 wysuwanych zraszaczy. Rozpoczęto też kolejne etapy modernizacji stadionu lekkoatletycznego, które obejmują kompleksowy remont budynku socjalno-biurowego oraz instalację sieci teletechnicznej do obsługi zawodów. Inwestycja zakończy się wiosną. Zmodernizowana została mała sala kinowa SCK. Zakup odpowiedniego, wysokiej klasy sprzętu do projekcji podniósł jakość i komfort oglądania filmów. Zakupy sprzętowe Stargardzkiego Centrum Kultury wyniosły ponad 112 000 zł. Państwowy Instytut Sztuki Filmowej dołożył na ten cel 40 000 zł.

Przebudowy doczekała się także ul. Wieniawskiego


- Warto podkreślić, ożywienie, jakie można było w ubiegłym roku zaobserwować na Rynku Staromiejskim. Chodzi chociażby o pierwszy Dzień Pionierów Stargardu, „Jarmark u Królowej Świata” zorganizowany przez księży z Kolegiaty, III Jarmark Świąteczny Pod Szczęśliwą Gwiazdą, czy w końcu I Stargardzki Festiwal FOODTrucków- mówi Piotr Styczewski. - Cieszy na pewno rozpoczęcie inwestycji największej w historii Stargardu, budowy Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego wraz z przebudową ul. Towarowej oraz budową ronda na skrzyżowaniu ul. Bema, Szczecińskiej, Towarowej i 11-go Listopada. Prace pochłoną blisko 26 000 000 zł i mają zakończyć się do grudnia. Warto też podkreślić, że rozpoczęły się prace związane z projektem „Stargard nad Iną”, czyli przywróceniem rzeki mieszkańcom i zagospodarowaniem terenów w Parkach Zamkowym i Jagiellońskim oraz wzdłuż Alei Spacerowej. Mieszkańcy będą mogli korzystać m.in. z siłowni zewnętrznej, nowych alejek pieszo-biegowych i ścieżki rowerowej z miejscami postojowymi dla jednośladów. Całość dopełnią nowoczesne latarnie. Oznakowane zostaną też trasy turystyczne: kajakowa, pieszo-biegowa i rowerowa. Wszystkie prace pochłoną prawie 2 300 000 zł i mają zakończyć się najpóźniej w trzecim kwartale 2018 r. W bieżącym roku rozpoczniemy też komplementarną inwestycję „Planty Stargardzkie – ogrody rekreacji”. Kwota na realizację obu zadań przekroczy 10 000 000 zł- dodaje.We współpracy z STBS Miasto prowadzi budowę obiektu oświatowego przy ul. Twardowskiego. W budynku powstanie 5 oddziałów przedszkolnych i 6 oddziałów nauczania wczesnoszkolnego klas 1 – 3. Otwarcie zaplanowano na wrzesień. Bardzo ważną inwestycją będzie też przebudowa i modernizacja pływalni przy ul. Szczecińskiej. W drugim kwartale roku wyłoniony ma zostać wykonawca, a cała inwestycja powinna potrwać 18 miesięcy. Obiekt będzie rozbudowany, unowocześniony, będzie posiadał elementy aquaparku i wszelkie atrakcyjne dla użytkowników strefy rekreacji, odnowy biologicznej oraz zdrowotne. - Projekt budżetu na ten rok przewiduje dochody na poziomie 311 600 000 zł, to historyczna kwota. Trzeba też podkreślić, że szacujemy w perspektywie 3-4 najbliższych lat wydatki na inwestycje na poziomie ok. 150 000 000 zł. To są ogromne wartości, które zmieniają i zmienią Stargard- podsumowuje Piotr Styczewski. 

[źródło: mm/Dziennik Stargardzki]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Pages