>> Ile wpłaciliśmy do budżetu państwa? - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

poniedziałek, 15 stycznia 2018

>> Ile wpłaciliśmy do budżetu państwa?

Prawie 90 milionów złotych do budżetu państwa wpłacili w zeszłym roku stargardzianie w postaci różnych podatków. Największe wpływy zanotowano z podatku VAT oraz podatku liniowego.


           
W zeszłym roku z powiatu stargardzkiego do budżetu państwa wpłynęło ponad 88,9 miliona złotych. Najwięcej pieniędzy mieszkańcy odprowadzili z tytułu podatku VAT, czyli podatku od towarów i usług, który naliczany jest przy każdej usłudze i zakupie, chociażby bułki, kawy czy chleba. W 2016 roku podatku VAT naliczono w kwocie prawie 53 milionów złotych, a w 2015 roku niecałe 47 milionów. Wzrost wyniósł więc prawie 13,5 procent. Dużą sumę odprowadzili również podatnicy, którzy objęci są podatkiem liniowym (PPL). Najczęściej na taką formę opodatkowania decydują się przedsiębiorcy, którzy zarabiają najwięcej. Wzrost z 41,5 do 46,3 miliona złotych świadczy o tym, że powodzi im się coraz lepiej. Również znaczącą kwotę do budżetu państwa wpłacili zwykli mieszkańcy naszego miasta, np. sprzątaczki, kierowcy, fryzjerzy, ekspedientki czy budowlańcy, którzy rozliczają się w postaci podatku PIT, czyli od osób fizycznych. W 2015 roku była to kwota 16,9 miliona złotych, a w zeszłym roku już 19,1 miliona. Wzrost wyniósł 13 procent.
           
Mimo niższych wartości odprowadzonego podatku, wzrosty obserwuje się również z wpływów z podatków CIT, PPE, PPR, PPD i PPW. Podatku CIT, czyli podatku od osób prawnych zapłacono w zeszłym roku o 0,5 miliona złotych więcej, niż rok wcześniej. Podatków ryczałtowych PPR (zryczałtowany podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości), PPD (zryczałtowany podatek dochodowy od osób duchownych) i PPE (zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych) w 2016 roku zapłacono 11,3 miliona złotych, a w 2015- 8,8 miliona. Oznacza to, że w zeszłym roku odprowadzono ich o prawie 30 procent więcej. Największy wzrost zanotowano z wpływów z podatku od sprzedaży papierów wartościowych PPW. W 2015 roku do budżetu państwa odprowadzono z naszego powiatu ponad 600 tysięcy złotych, a w zeszłym roku trzykrotnie więcej- 1,8 miliona złotych.
           

Zwiększające się wpływy z podatków, które trafiają do budżetu państwa pokazują, że również w naszym powiecie widać dobry stan gospodarki naszego kraju. Miejmy nadzieję, że podatki odprowadzone przez mieszkańców powiatu stargardzkiego, choć w jakiejś części wrócą do nich w postaci poprawiających się stanów dróg, lepszego szkolnictwa, służby zdrowia czy imprez kulturalnych.

[mm/Dziennik Stargardzki]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Pages