>> Rozpoczął się demontaż Kolumny Zwycięstwa - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

sobota, 25 listopada 2017

>> Rozpoczął się demontaż Kolumny Zwycięstwa

Nawet przez kilka dni mogą potrwać prace związane z demontażem Kolumny Zwycięstwa. W piątek rozpoczęto roboty. W czwartek wprowadzona została tymczasowa organizacja ruchu na placu Wolności.

foto: Tadeusz Surma

Prace demontażowe prowadzi firma „Dźwigar” z Włocławka. Wartość robót to około 77 tysięcy złotych. Koszty zostaną zrefundowane Miastu przez Urząd Wojewódzki w Szczecinie.
W związku z rozbiórką Kolumny Zwycięstwa już w czwartek (23.11.) od 17.00  wprowadzono tymczasową organizację ruchu na placu Wolności i ulicach przyległych. Wyłączony dla samochodów został wewnętrzny pas ruchu na rondzie. Natomiast na ulicach dojazdowych ruch ograniczony jest do jednego pasa. Taka tymczasowa organizacja będzie obowiązywać przez cały czas trwania robót, nie dłużej jednak niż do 15 grudnia.

W ramach prac, w pierwszej kolejności będą zdemontowane elementy architektoniczne uznane za artefakty, które zostaną zdeponowane w magazynie i będzie je można później odpowiednio wykorzystać. Chodzi o: emblematy, odznaki, ozdoby znajdujące się na całym obiekcie. Następnie kolumna będzie cięta od góry do dołu specjalnymi urządzeniami. Nie wiadomo jak długo potrwają prace, gdyż trudno jest teraz określić jak będzie zachowywał się pomnik po rozpoczęciu operacji demontażu.

[źródło: Urząd Miejski w Stargardzie]

2 komentarze:

  1. Osobiście jestem PRZECIWKO niszczeniu pomników. Były na naszych placach kilkadziesiąt lat, przywykliśmy. Powinniśmy dzięki dobrej edukacji znać fakty historyczne związane z końcem wojny, uszanować ludzi, którzy zginęli wyzwalając nasze miasta - niezależnie od Ich narodowości i późniejszej polityki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Historii nie da się wyburzyć. Pomniki są takim memento, które warto zachować, obojętnie, czy przypominają o dobrym, czy o złym. Bez tej wiedzy stajemy się uboższy.

    OdpowiedzUsuń

Post Bottom Ad

Pages