>> Kolumna Zwycięstwa zniknęła - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

wtorek, 28 listopada 2017

>> Kolumna Zwycięstwa zniknęła

Pomnik z placu Wolności ufundowany przez Związek Radziecki został już rozebrany. Trwają ostatnie prace związane z wywozem gruzu i elementów wchodzących w skład konstrukcji.Demontaż postsowieckiego monumentu rozpoczął się 30 listopada 2016 roku, kiedy to odcięta została gwiazda i wieniec na szczycie pomnika. Elementy zdeponowano w magazynie na terenie ujęcia wody przy ul. Warszawskiej. Powodem rozpoczęcia rozbiórki była ekspertyza techniczna, która wskazywała na zły stan techniczny obiektu. 

Z wnioskiem o usuniecie kolumny zwrócił się do Rady Miejskiej prezydent Sławomir Pajor. Rada wyraziła zgodę, w ten sposób wykonując jednocześnie zapisy z planu zagospodarowania przestrzennego sprzed kilku lat. Przez blisko rok opracowywana była koncepcja rozbiórki pozostałości kolumny i przeniesienia niektórych elementów na teren Międzynarodowego Cmentarza Wojennego przy ul. Reymonta. 

Obecnie prowadzone prace rozpoczęły się w ostatni piątek. Przez weekend Kolumna Zwycięstwa zniknęła. Elementy architektoniczne uznane za artefakty (m.in. zdobienia w kształcie armat, gwiazdy, płaskorzeźby z sierpem i młotem i inne zostały zdeponowane i trafią do muzeum. Pozostały kamień, gruz, elementy stalowe służące za uzbrojenie konstrukcji, są wywożone ciężarówkami.Teren po całkowitym zakończeniu rozbiórki zostanie uprzątnięty i tymczasowo obsadzony zielenią. W dalszym etapie zostanie przeprowadzony konkurs architektoniczny na zagospodarowania placu Wolności.

[źródło: Urząd Miejski w Stargardzie]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Pages