>> Coraz więcej wypadków na drogach - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

poniedziałek, 18 września 2017

>> Coraz więcej wypadków na drogach

Niemal codziennie na drogach miasta i regionu dochodzi do wypadków i kolizji. Statystyki pokazują, że z roku na rok jest ich coraz więcej. Stargardzcy policjanci ujawniają także niestety coraz więcej kierowców jeżdżących na podwójnym gazie.


           
W zeszłym roku na drogach miasta i regionu doszło do 68 wypadków drogowych. Jest to o 32 wypadki więcej, niż w roku poprzednim, choć mniej niż w latach 2013 (81 wypadków) i 2014 (76 wypadków). Zginęło w nich 13 osób, a 82 zostały ranne. Dla porównania w 2015 roku zginęło 5 osób, a 40 zostało rannych. Rok 2016 okazał się bardziej niebezpieczny, niż 2015, ale zdarzeń i tak było mniej niż w latach poprzednich. Nadal najczęściej dochodzi do wypadków w skutek nadmiernej prędkości. W zeszłym roku było 20 zdarzeń spowodowanych przez kierujących z ciężką nogą. Pozostałymi przyczynami były nieprawidłowe wyprzedzanie i omijanie (12), nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (12), nieostrożność i stan techniczny pojazdu (11) oraz nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych (6). W prawie wszystkich przypadkach odnotowano wzrost liczby zdarzeń. - Analizując zestawienia można stwierdzić, że najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych w 2016 roku niezmiennie pozostała nadmierna prędkość. Dlatego też położono największy nacisk na ujawnianie tego typu wykroczeń- mówi podkom. Łukasz Famulski, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Stargardzie.

Rośnie liczba stłuczek
           
W 2016 roku na terenie powiatu zarejestrowano również 936 kolizji drogowych, o 113 więcej niż w 2015 roku. Większość z nich miała miejsce w mieście Stargard, około 38 proc. wydarzyło się na drogach powiatu. Najwięcej, bo aż 84 zdarzenia, zaistniały na ul. Szczecińskiej. 40 zdarzeń miało miejsce na ul. Kościuszki, 34- na Placu Wolności, 33- na ul. Piłsudskiego, 25- ul. Bolesława Chrobrego, 22- ul. Wyszyńskiego, 18- ul. Gdańskiej, 12- ul. Broniewskiego, 12- ul. Wojska Polskiego, 11- na os. Zachód, i po 10 na ul. Spokojnej i Niepodległości. Najwięcej kolizji miało miejsce w Stargardzie- 584, w gminie wiejskiej Stargard zanotowano 11 zdarzeń, w gminie Kobylanka- 66, w gminie Suchań- 48, w gminie Chociwel- 33, w gminie Marianowo- 29, w gminie Stara Dąbrowa- 28, w gminie Dolice- 18, w gminie Ińsko- 11, a w gminie Dobrzany- 8. - Trudno jest przewidzieć i zabezpieczyć wszystkie miejsca, gdzie może dojść do wypadku i kolizji drogowej, dlatego systematycznie prowadzone są działania na drogach o szczególnym zagrożeniu. Jednak trzeba zdać sobie sprawę, że zaistnienie wypadku czy kolizji w dużym stopniu uwarunkowane jest pewną przypadkowością- tłumaczy podkom. Łukasz Famulski.
           
Oceniając stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie można zapomnieć o prowadzonych przez stargardzkich policjantów systematycznych kontrolach, podczas których mundurowi zatrzymali 180 uprawnień do kierowania pojazdami (o 29 więcej w stosunku do roku 2015), a w wyniku złego stanu technicznego pojazdów lub braku ewentualnych badań technicznych- 1140 dowodów rejestracyjnych (o 63 więcej niż w roku 2015). Ponadto policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Stargardzie sporządzili kilkadziesiąt wniosków dotyczących zmiany oznakowania lub innych propozycji z zakresu inżynierii ruchu, które miały na celu poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach. - Aby poprawić stan bezpieczeństwa na drogach powiatu stargardzkiego systematycznie prowadzone są działania oraz akcje mające zwiększyć świadomość użytkowników dróg, a tym samym przyczynić się do jego poprawy. Wśród wielu działań prowadzonych przez stargardzkich policjantów należy wymienić działania Trzeźwość, Bezpieczny Przejazd czy też Pasy, Telefon, Piesi oraz Bezpieczny Powiat, w których udział biorą patrole mieszane wspólnie z funkcjonariuszami z posterunków. Należy również wspomnieć, że przy działaniach tych prowadzonych na terenie Stargardu niejednokrotnie wykorzystywany był monitoring wizyjny miasta, który choć wymaga modernizacji to pomocny jest w kwestiach spornych dotyczących wykroczeń popełnianych przez kierujących oraz pieszych, a co się z tym wiąże jego zapis pozwala na udokumentowanie i przedstawienie go w sądzie- informuje podkom. Łukasz Famulski.

Codziennie pijany za kółkiem
           
Stargardzcy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w 2016 roku poddali 47 968 kierujących badaniom na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Tym samym średnio w ciągu doby poddanych badaniom było 131 kierowców. W wyniku prowadzonych kontroli na terenie powiatu stargardzkiego ujawniono 193 osoby, które kierowały pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości oraz 132 takie osoby kierujące innymi pojazdami. Łącznie jest to 325 nietrzeźwych kierowców. Ponadto zatrzymano 86 kierujących w stanie po spożyciu alkoholu, co daje łączną liczbę 411 osób, które mimo spożycia alkoholu postanowiły kierować pojazdami. Liczby te wskazują, że policjanci średnio każdego dnia zatrzymywali kierującego pojazdem będącego pod działaniem alkoholu. Najwięcej nietrzeźwych kierujących zatrzymano w gminie Stargard- 55 osób i gminie Dolice- 36, a najmniej w gminie Ińsko- 6. Niestety jest to więcej, niż w 2015 roku. W 2016 roku na terenie powiatu stargardzkiego nietrzeźwi uczestniczyli w 13 wypadkach drogowych, skutkiem których były 2 ofiary śmiertelne i 16 osób rannych. Ponadto nietrzeźwi uczestniczyli w 18 zdarzeniach zakwalifikowanych jako kolizje drogowe. W całym 2016 roku zatrzymano również 215 kierujących, którzy poruszali się pojazdami mimo braku uprawnień.
           

Wzrastający trend wypadkowy oraz rosnąca się liczba ofiar śmiertelnych i rannych pokazuje, że mimo coraz bezpieczniejszych samochodów, kierowcy jeżdżą coraz bardziej niebezpiecznie. Do głównych grzechów stargardzkich kierujących należą przekraczanie dozwolonej prędkości, naruszanie przepisów o zachowaniu się wobec pieszych, parkowanie w miejscach niedozwolonych, nieprzestrzeganie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz niewłaściwe korzystanie z oświetlenia pojazdu. Poruszając się po drogach należy pamiętać, by zachowywać rozwagę i samemu zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników.

[mm/Dziennik Stargardzki]

1 komentarz:

  1. Trzeba też pamiętać, że umiejętności prowadzenia pojazdów trzeba rozwijać - szczególnie w zakresie tych krytycznych sytuacji. Gdy wszystko jest w porządku to problemów większych nie ma, ale co, gdy na naszej drodze pojawi się jakiś nieodpowiedzialny szaleniec? Czy możemy się przed tym uchronić czy jesteśmy skazani na jego głupotę?

    Umiejętność jazdy defensywnej, wsparta ćwiczeniami z jazdy w warunkach specjalnych (na płytach poślizgowych) daje szansę!

    Polecamy takie zajęcia dla "starych" i "młodych" kierowców!

    OdpowiedzUsuń

Post Bottom Ad

Pages