>> Poseł Jach kłamie? - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

piątek, 18 sierpnia 2017

>> Poseł Jach kłamie?

Stargardzka Kolegiata nie otrzyma 20 milionów złotych na renowację, o które ubiegała się w Ministerstwie Kultury. Poseł Michał Jach twierdzi, że to wina Marszałka Olgierda Geblewicza, a Marszałek mówi, że poseł kłamie.Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poseł Michał Jach mówił o inwestycjach, które w najbliższym czasie mają być realizowane w naszym mieście oraz o źródłach ich finansowania. Poseł informował o dofinansowaniu w wysokości 2,5 mln zł na budowę hali sportowej przy Zespole Szkół nr 5 oraz o prawie 10 mln zł na zakup nowych autobusów. Skrytykował również działania Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. - Nie wszystko idzie tak jakbyśmy sobie życzyli- mówił poseł. - W Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, którym dysponuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Parafia pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Świata złożyła wniosek o dofinansowanie renowacji naszej świątyni. Wszyscy wiemy, że to jest prawdziwa perła wśród zabytków na Pomorzu Zachodnim, prawdziwa perła gotyku ceglanego. Ponieważ przez wiele lat nic się nie działo, nic nie robiono, więc potrzeba na tą renowację naprawdę znaczącej kwoty. Parafia złożyła bardzo dobry wniosek, na ponad 20 milionów złotych, merytorycznie bardzo dobrze przygotowany, przeszedł już formalną kontrolę, czyli został zakwalifikowany. Niestety pieniędzy w tym rozdaniu nie może dostać z powodów formalnych. Zarząd Województwa, czyli Marszałek Geblewicz, nie ujął tego wniosku w kontrakcie wojewódzkim. Do kontraktu wojewódzkiego zostały zgłoszone tylko cztery wnioski i tak dziwnie się składa, że to wnioski, które są blisko związane z Urzędem Marszałkowskim, czyli te inwestycje, którymi zarządza Urząd Marszałkowski- przedstawił sytuację Michał Jach. - Marszałek, jako gospodarz województwa, powinien patrzeć nie przez pryzmat własnych interesów, ale przez pryzmat całego województwa- dodał na koniec poseł. Zapewnił również, że trwają prace, by stargardzki zabytek otrzymał dofinansowanie poza konkursem.

Do słów posła Michała Jacha odniósł się Marszałek Olgierd Geblewicz. - Pan Poseł Michał Jach kłamie, jest złym reprezentantem Pomorza Zachodniego w Sejmie i nie potrafi walczyć o sprawy regionu- napisał Marszałek w oświadczeniu prasowym. - W dniu 6 lutego 2017 roku Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wystąpił do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie stargardzkiej Kolegiaty wraz z 22 inwestycjami z obszaru kultury. To Minister Kultury zdecydował o nie przyznaniu dofinansowania tej inwestycji- tłumaczy Olgierd Geblewicz. - Poseł Michał Jach nie walczył i dalej nie walczy o zmianę decyzji Wicepremiera Piotra Glińskiego. Zamiast tego okłamuje zachodniopomorską opinię publiczną. Wszelkie te sprawy mają odzwierciedlenie w posiadanej przez Urząd Marszałkowski korespondencji z resortem kultury- mówi Marszałek.


Wątpliwości budzą też słowa posła Michała Jacha, który mówił, że przez wiele lat przy kolegiacie "nic nie robiono i nic się nie działo". Przez ostatnie 10 lat w prace remontowe przy stargardzkiej kolegiacie zainwestowano ponad 6,5 miliona złotych, z czego ponad 5,5 miliona złotych pochodziło z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stargard, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Funduszu Kościelnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Z tych pieniędzy m.in. wyremontowano drewnianą konstrukcję dachu i wymieniono pokrycie, zrekonstruowano oraz zakonserwowano zabytkowe witraże, zainstalowano instalację alarmową pożaru, wyremontowano ołtarz główny oraz organistówkę renesansową, a także rozpoczęto remont elewacji. Wygląda na to, że słowa posła Michała Jacha nie mają pokrycia w zrealizowanych inwestycjach, a ich celem jest uderzenie w opozycyjnego marszałka i przeniesienie krajowej gorącej atmosfery politycznej na nasze lokalne podwórko. 

[mm]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Pages