>> Cenne wskazówki nie tylko dla rowerzystów - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

niedziela, 4 czerwca 2017

>> Cenne wskazówki nie tylko dla rowerzystów

Sezon rowerowy rozkręci się na całego, dlatego bez względu na to, czy na co dzień poruszamy się na dwóch, czy też na czterech kółkach warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad dotyczących ruchu rowerów. Takie braki w minionym tygodniu doprowadziły do potrącenia rowerzysty w Stargardzie.


Rower to najpopularniejszy pojazd na świecie. Jest ekonomiczny, ekologiczny i...bardzo modny. Nic więc dziwnego, że liczba jego zwolenników stale rośnie. Wraz z dobrą pogodą należy spodziewać się coraz większej liczby rowerzystów na ulicach miast i drogach regionu. Warto się do tego dobrze przygotować.

Z policyjnych statystyk wynika bowiem, że w 2016 roku na terenie województwa zachodniopomorskiego rowerzyści uczestniczyli w 172 wypadkach drogowych, w których 7 osób zginęło i 168 osób zostało rannych. Policji zgłoszono 383 kolizje. Rowerzyści przyczynili się do powstania 52 wypadków drogowych, w których 1 osoba zginęła, a 52 zostały ranne. Byli sprawcami 151 kolizji drogowych. Najwięcej wypadków odnotowano w lipcu i w sierpniu. W tym czasie rowerzyści uczestniczyli w 62 wypadkach, w których 53 osoby zastały ranne, a 2 osoby zginęły. Z pewnością do wielu z tych zdarzeń nie doszłoby, gdyby nie brak znajomości elementarnych zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Dlatego zachęcamy wszystkich uczestników ruchu drogowego do zapoznania się z cennymi wskazówkami.


Otóż 21 maja 2011 w życie weszły nowe przepisy ruchu drogowego, które dają rowerzyście więcej praw. Rowerzyści mogą podróżować jeden obok drugiego, jeśli nie spowoduje to utrudnień w ruchu. Przykładem takiej jazdy może być asekuracja rodziców, która w tej postaci dotychczas była karana mandatem. Ponadto dojeżdżając do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, mogą zatrzymywać się jeden obok drugiego w tak zwanej śluzie rowerowej i opuścić skrzyżowanie jako pierwsi. Rowerzysta może również jechać środkiem pasa ruchu wówczas, gdy ten pas ruchu umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku. Podobne zasady obowiązują na rondach – rowerzyści mogą korzystać z wewnętrznego pasa ruchu. Kierowcy jednośladów mogą również wyprzedać z prawej strony wolno jadące pojazdy.

Ale to, co najważniejsze to fakt, że kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność przy zbliżaniu się do przejazdu dla rowerzystów – muszą ustąpić pierwszeństwa rowerom przejeżdżającym przez ten przejazd. Przepis daje rowerzyście pierwszeństwo na przejeździe rowerowym w sytuacji, gdy auto skręca z drogi głównej w prawo lub w lewo. Nie znaczy to, że kierowca jednośladu ma szarżować na przejazdach rowerowych. Na przejazdach obowiązuje, tak jak wszędzie na drogach publicznych, zasada ograniczonego zaufania.

W podobnej sytuacji w minionym tygodniu potrącony został 70-letni kierowca jednośladu, który w Stargardzie poruszał ulicą Gdańską w stronę Chociwla. Niestety 47-letni kierowca skody wyjeżdżając z ulicy morskiej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu. Szczęśliwie obrażenia rowerzysty okazały się niegroźne.

Do równie niebezpiecznych sytuacji często dochodzi także w rejonie ścieżki rowerowej w Stargardzie na ulicy 11 Listopada oraz Morzyczyna i Zieleniewa. Dlatego stargardzka drogówka prowadzi w działania wyprzedzające takie zagrożenia.

[źródło: Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Pages