>> Więcej pieniędzy do dyspozycji mieszkańców - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

poniedziałek, 1 maja 2017

>> Więcej pieniędzy do dyspozycji mieszkańców

O 300 000 zł wzrasta kwota przeznaczona do dyspozycji mieszkańców w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 2018. Pula tej edycji to w sumie 2 100 000 zł w podziale na sześć obszarów miasta – po 350 000 zł dla każdego z nich. Maksymalna wartość zaproponowanej inwestycji wynosi jednak 300 000 zł – by dać szanse mniejszym projektom. Nowością jest także to, że stargardzianie będą mogli zgłaszać pomysły do realizacji we wszystkich częściach miasta – niezależnie od miejsca zamieszkania. W internecie zamieszczone zostaną też skany formularzy projektów poddanych pod głosowanie w ramach SBO 2018. To główne zmiany w tej akcji, wprowadzone po konsultacjach ze stargardzianami.Prezydent Rafał Zając spotkał się z mieszkańcami, żeby wysłuchać ich sugestii co do Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. W czasie konsultacji zgłoszono wnioski, które zostały wprowadzone do regulaminu akcji. – Budżet obywatelski w Stargardzie ma swoje sukcesy. Nie chodzi tylko o zrealizowane inwestycje, ale również o zaangażowanie społeczne mieszkańców. To oni zgłaszają projekty, ale również dyskutują o nich i później zabiegają o ich poparcie – mówił w czasie spotkania prezydent Rafał Zając.

W czterech poprzednich edycjach SBO mieszkańcy zaproponowali w sumie 254 inwestycje. W głosowaniu do realizacji wybrano 34 projekty, które poparło prawie 41 000 stargardzian. 22 z tych pomysłów już zostało wykonanych – za kwotę ponad 5 000 000 zł. Kolejne są przygotowywane do zrealizowania.

SBO 2018 rozpocznie się już 8.05.2017 r. od składania propozycji inwestycji. Przyjmowanie wniosków zakończy się 19.05.2017 r. Każdy z nich zostanie dokładnie przeanalizowany pod kątem możliwości realizacji zadań przez zespół ds. budżetu obywatelskiego. Do 24.05.2017 r. przedstawiona będzie lista inwestycji, które zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. Ono rozpocznie się 29.05.2017 r. i potrwa do 9.06.2017 r. Głosowanie będzie prowadzone w internecie na stronie www.stargard.pl i za pomocą papierowych kart dostępnych w Urzędzie Miejskim i na stronie internetowej. Wypełnione karty trzeba będzie dostarczyć do UM lub do jednego z punktów na terenie Stargardu, w którym staną urny. Terminy i miejsca zostaną podane na początku maja. Wyniki głosowania będą ogłoszone 18.06.2017 r. podczas Festynu na ulicy Magicznej.

- Zwiększenie o 50 000 zł kwoty w każdym obszarze i ograniczenie maksymalnej wartości inwestycji do 300 000 zł daje szansę na zwycięstwo mniejszych projektów, niegenerujących dużych kosztów. Do tej pory trudniej było znaleźć poparcie dla tzw. małych projektów, które w konfrontacji ze zdecydowanie większymi inwestycjami były postrzegane niekiedy jako mniej ważne. Teraz się to zmieni – mówi Zdzisław Rygiel, sekretarz miasta.

Budżet obywatelski daje stargardzianom realny wpływ na to, jakie inwestycje są realizowane. – Mieszkańcy mogą dzięki tej inicjatywie samodzielnie przebudowywać priorytety. Być może my najpierw zajęlibyśmy się np. budową albo remontem jakiejś drogi lub ronda, ale stargardzianie w budżecie obywatelskim wskazują, że bardziej zależy im chociażby na zagospodarowaniu przestrzeni na ich osiedlu – mówi prezydent Rafał Zając.

W konsultacjach dotyczących SBO 2018 wzięła udział grupa bardzo zaangażowanych mieszkańców. Wśród postulatów, które będą zawarte w nowym regulaminie pojawiło się m.in. wprowadzenie możliwości zgłaszania pomysłów na inwestycje niezależnie od obszaru zamieszkania wnioskodawcy. Poza tym skany wniosków poddawanych pod głosowanie będą zamieszczane na stronie www.stargard.pl. Zaproponowano także, aby inwestycje wykonane w ramach SBO były oznaczane specjalnymi tablicami. Ten pomysł również zostanie zrealizowany.   

– Zapraszam do aktywnego udziału w zgłaszaniu pomysłów, a następnie głosowaniu na konkretne inwestycje w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego – powiedział na koniec prezydent.

Szczegółowe informacje na temat SBO 2018 oraz formularze zgłaszania propozycji na początku maja będą dostępne na stronie www.stargard.pl.___
źródło: Urząd Miasta w Stargardzie
zdjęcia: Tadeusz Surma
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Pages