>> Sezon motocyklowy w pełni, najważniejsze jest bezpieczeństwo - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

niedziela, 28 maja 2017

>> Sezon motocyklowy w pełni, najważniejsze jest bezpieczeństwo

Sezon motocyklowy już wystartował, dlatego przypominamy kilka porad, które zapewnią bezpieczeństwo nie tylko motocyklistom, ale i wszystkim użytkownikom dróg. Główną przyczyną zdarzeń z udziałem jednośladów jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.Motocykliści, którzy przestrzegają zasad bezpiecznej jazdy uważają opinie krążące o ich środowisku za bardzo krzywdzące. Wskazują jednocześnie, że większość kierujących motocyklami to prawdziwi pasjonaci, dla których przejażdżka jednośladem to forma relaksu i okazja do spotkań z przyjaciółmi. Przyznają jednak, że tak, jak w każdej grupie, tak i wśród nich znaleźć można tzw. czarne owce.

I to właśnie te motocyklowe czarne owce odpowiedzialne są za to, że miłośnicy jazdy motocyklem nazywani są m.in. dawcami organów. Ponadto kierowcy motocykli zwracają uwagę na zachowanie innych uczestników ruchu, szczególnie kierowców samochodów osobowych, którzy nie zauważają motocykli przy zmianie pasa ruchu i niechętnie umożliwiają przejazd na zakorkowanych ulicach. Brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu. A przecież bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego - bezpiecznie dojechać do celu.Pamiętajmy, kierowco - motocyklisto używaj kierunkowskazów i patrz w lusterka. Niektórzy motocykliści rzadko kiedy używają migaczy, co jest dużym lekceważeniem wobec kierowców samochodów, ale też i pozostałych użytkowników jednośladów. To samo dotyczy kwestii lusterek wstecznych - są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się za nami. Przecież my też możemy blokować szybsze pojazdy, np. karetkę pogotowia.

Wszyscy powinniśmy przewidywać sytuacje na drodze. Mniejsze gabaryty i lepsze przyspieszenia to duża zaleta jednośladów, ale też i pewny mankament. Właśnie dlatego, że motocykl jest mniejszy, inni użytkownicy dróg mogą go przeoczyć. Dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym na jeździe i przewidywać ruchy jadących przed nami pojazdów.

Zadbajmy też o to, aby być widocznym. Znaczny odsetek wypadków z udziałem motocyklistów jest spowodowany tym, że kierowcy samochodów po prostu ich nie zauważyli. Dlatego jeżdżąc jednośladem, musimy zadbać o to, żeby być widocznym. Zamiast kupować czarny kask warto wybierać jasny. Fluorescencyjne wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach sprawią, że zostaniesz szybciej zauważony na drodze. Uważajmy na pieszych. Przepuszczajmy na pasach przechodniów, pokażmy wszystkim, że motocykliści potrafią się zachować kulturalnie.


Ponadto rozpoczęcie się sezonu motocyklowego jest też powodem do dodatkowych działań funkcjonariuszy drogówki. Policjanci nie tylko kontrolują poruszających się po naszych drogach motocyklistów, ale sami przemieszczając się motocyklami.

Pamiętajmy, że motocyklista, podobnie, jak rowerzysta, czy pieszy jest szczególnym uczestnikiem ruchu drogowego, który nie posiada karoserii ochronnej, minimalizującej uszkodzenia ciała w przypadku wypadku drogowego. Według przepisów prawa o ruchu drogowym, każdy motocyklista zobowiązany jest mieć kask ochronny. Przepisy nie obligują do posiadania specjalnej- ochronnej odzieży. Jednak własne bezpieczeństwo jest bezcenne  i najważniejsze, dlatego przy zakupie motocykla warto jest też od razu pomyśleć o zakupie odzieży dedykowanej motocyklistom.

Zastosowanie się do tych wskazówek znacznie poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

[źródło: Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie]


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Pages