>> Tragedia nad Iną w Żarowie - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

piątek, 9 stycznia 2015

>> Tragedia nad Iną w Żarowie

Wędkarz, który na ryby wybrał się nad Inę w okolicy Żarowa i Lubowa w wodzie dostrzegł coś niepokojącego. Wezwane służby ratunkowe niestety potwierdziły przypuszczenia. Jak się okazało z wody wyciągnięto ciało 62-letniego stargardzianina. Stargardzcy policjanci wczoraj około godziny 10.00 otrzymali zgłoszenie od mężczyzny, który wybrał się na połów ryb w okolicę Żarowa, iż w Inie najprawdopodobniej ujawnił ludzkie ciało. Policjanci potwierdzili taką wersję zdarzeń, a funkcjonariusze straży pożarnej wydobyli z wody ciało jak się okazało 62-letniego mieszkańca Stargardu Szczecińskiego. Policjanci na miejscu prowadząc czynności procesowe pod nadzorem prokuratora nie mieli problemów z ustaleniem tożsamości denata, gdyż w odzieży posiadał on dowód osobisty.


Wstępnie wykluczono działanie osób trzecich, gdyż nic nie wskazuje na takie okoliczności, ale w celu ustalenia dokładnych okoliczności i przyczyn śmierci ciało zostało zabezpieczone do dalszych badań.

Pamiętajmy wchodząc na lód zawsze ryzykujemy. Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki kuszą do wejścia na lód nie tylko dzieci i wędkarzy. Pamiętajmy, że w każdym przypadku jest to zachowanie bardzo ryzykowne. Przypominamy, że przebywając na lodzie, należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zabawa na zamarzniętych akwenach nigdy nie jest bezpieczna. Zanim wejdziemy na lód zróbmy wszystko, aby zapewnić sobie jak największe bezpieczeństwo: sprawdźmy grubość lodu – musi mieć, co najmniej 10 cm, temperatura otoczenia musi być ujemna, na lód nigdy nie wchodźmy pojedynczo, unikajmy wchodzenia na lód przy ujściach rzek oraz w pobliżu mostów i pomostów. W przypadku, gdy usłyszymy trzeszczenie lodu, powinniśmy natychmiast zawrócić do brzegu. Nie wolno się zatrzymywać.

Jeżeli załamie się pod nami lód, należy zachować spokój i w miarę możliwości wzywać pomocy. Najbezpieczniej jest położyć się na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i próbować wpełznąć na lód. Jeżeli jest to możliwe ściągnij buty, zrzucisz kilka zbędnych kilogramów. W kierunku brzegu należy poruszać się na leżąco.

Udzielając pomocy osobie tonącej pamiętajmy, że nigdy nie należy podchodzić do niej w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób nacisk na lód, który może zacząć się dalej załamywać. Aby pomóc poszkodowanemu, możemy rzucić w jego kierunku koniec szalika bądź podać mu gałąź.  Wyciągniętą z wody osobę należy szybko okryć płaszczem bądź kocem i przetransportować do ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. W miarę możliwości, poszkodowanemu należy podać słodki i ciepły (niegorący) płyn do picia. Nie wolno podawać alkoholu, który rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie, co w rezultacie szybko doprowadza do dalszego wyziębienia organizmu.

Bądźmy ostrożni !!!

źródło: KPP Stargard

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Pages