>> 'Prząśniczka' z Pęzina reprezentantem Pomorza Zachodniego - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

czwartek, 30 października 2014

>> 'Prząśniczka' z Pęzina reprezentantem Pomorza Zachodniego

30.10.2014
czwartek


Gmina Postomino oraz zespół ludowy „Prząśniczka” z Pęzina będą reprezentować Pomorze Zachodnie w konkursie „Przyjazna wieś”. Wicemarszałek województwa Andrzej Jakubowski pogratulował laureatom zwycięstwa i życzył dalszych sukcesów. Wyniki regionalnych rozgrywek zostały ogłoszone w środę, 29 października, w Szczecinie.

 
- Podjęliśmy wyzwanie. Pomorze Zachodnie uczestniczy w konkursie „Przyjazna wieś”, organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Chcemy pokazywać dobre praktyki i promować działania przyczyniające się do rozwoju obszarów wiejskich. Rozwój ten możliwy jest dzięki funduszom unijnym – mówił wicemarszałek województwa Andrzej Jakubowski.

Konkurs został podzielony na dwa etapy – regionalny oraz ogólnopolski. Prawo zgłaszania projektów mieli beneficjenci inicjatyw o charakterze infrastrukturalnym, zrealizowanych częściowo lub w całości na obszarach wiejskich i współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej.  Uczestnicy konkursu rywalizowali w dwóch kategoriach: infrastruktura techniczna oraz infrastruktura społeczna.

Wicemarszałek Andrzej Jakubowski, w trakcie konferencji podsumowującej regionalne eliminacje podkreślił, że w pierwszej kategorii (infrastruktura techniczna) komisja kierowała się takimi kryteriami jak: pomysłowość i innowacyjność projektu, funkcjonalność, użyteczność dla osób niepełnosprawnych, zastosowanie zasad partycypacyjnych na etapie przygotowywania projektu, zasięg (obszar realizacji) projektu czy wpływ na rozwój gospodarczy regionu, w tym tworzenie nowych miejsc pracy.

Pierwsze miejsce w tej kategorii przyznano gminie Postomino za projekt „Rozbudowa gimnazjum w Postominie wraz z zakupem wyposażenia”. Gmina ta będzie reprezentować Pomorze Zachodnie na szczeblu ogólnopolskim. W tej kategorii drugie miejsce przyznano gminie Osina za przebudowę i remont świetlicy wiejskiej w Osinie. Trzecie miejsce przypadło Drawsku Pomorskiemu za budowę infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Komisja konkursowa wyróżniła także gminę Pyrzyce za budowę świetlicy wiejskiej w miejscowości Giżyn.

W kategorii infrastruktura społeczna zwycięzcą okazał się zespół ludowy „Prząśniczka” z Pęzina (gmina Stargard Szczeciński). Zespół został doceniony za kultywowanie twórczości ludowej. Artyści zaprezentują swoją twórczość na szczeblu ogólnopolskim.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe.

Eliminacje wojewódzkie przeprowadził Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Zachodniopomorskiego. Na szczeblu ogólnopolskim zwycięzców wybierze warszawska Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA). Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.źródło: UM WZP

 Polub Mój Stargard na Facebook'u i bądź zawsze na bieżąco!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Pages