>> POWIAT: Białe plamy bez internetu będą zlikwidowane - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

środa, 15 października 2014

>> POWIAT: Białe plamy bez internetu będą zlikwidowane

15.10.2014
środa


18 kwietnia 2013 r. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego podpisał dwie umowy na realizację projektów: „Likwidacja białych plam na terenie powiatów Goleniowski, Łobeski, Stargardzki poprzez budowę sieci internetu szerokopasmowego” oraz „Budowa infrastruktury sieci NGA na terenie powiatów stargardzkiego, drawskiego, choszczeńskiego i łobeskiego”. Zakończenie inwestycji planowane jest na marzec 2015 r.


Projekty realizowane są w ramach priorytetowej Osi 3. Rozwój społeczeństwa informacyjnego, Działanie 3.1  Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 - 2013.

Wartość całkowita projektów wynosi 34.868.745,18 złotych (w tym 16.944.143,98 złotych to dofinansowanie środkami RPO WZ). Realizatorem projektów są:
- firma LEVNET Sp. z o.o. spółka komandytowo – akcyjna z siedzibą w Gdańsku oraz AS CONSULTING Sp. z o.o. z siedzibą w Trzeszczynie powiat policki.

Projekt będzie polegał na budowie sieci światłowodowej (kanalizacji pierwotnej, węzłów dystrybucyjnych oraz sieci światłowodowej), infrastruktury teleinformatycznej uzupełniającej istniejące zasoby, tworzącej łącznie sieć regionalną - począwszy od węzła sieci dystrybucyjnej aż do odbiorców końcowych i instalację u nich urządzeń abonenckich. Ponadto, projekt zakłada uzupełnienie światłowodu siecią radiową WiFi. W ramach inwestycji zakłada się budowę centrum zarządzania siecią (w celu monitorowania działania sieci oraz administrowania siecią).     

W wyniku projektu powstanie 15 węzłów dystrybucyjnych sieci umożliwiających świadczenie usług NGA. Celem jej utworzenia jest umożliwienie operatorom ISP „ostatniej mili” hurtowego dostępu do sieci Internet, w celu świadczenia usług dla mieszkańców oraz podmiotów publicznych i gospodarczych na terenach, gdzie w chwili obecnej występują braki w infrastrukturze szerokopasmowej, określonych w wyniku analiz rynku prowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Projekt prowadzi m.in. do zabezpieczania szerokopasmowego dostępu do aplikacji i usług sieciowych na terenie tzw. „białych plam” oraz stworzy sieć szerokopasmowego dostępu na obszarach tzw. „ostatniej mili”. W ramach realizacji inwestycji zakłada się wybudowanie 100 km sieci szerokopasmowej w wyniku czego 1195 gospodarstw domowych zostanie włączonych do sieci szerokopasmowej, natomiast w zasięgu sieci będzie ok. 14920 osób, które uzyskają możliwość dostępu do szerokopasmowego internetu.

Inwestycja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców, instytucji i przedsiębiorstw, ukierunkowaną na kompleksową internetyzację obszaru Gmin: Węgorzyno, Ińsko, Chociwel, Dobrzany i Maszewo.

Inwestycja rozpoczęła  się w  kwietniu 2013 roku, natomiast zakończenie planowane jest na marzec 2015 roku

 źródło: Gmina Ińsko


 Polub Mój Stargard na Facebook'u i bądź zawsze na bieżąco!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Pages