>> Miedwiańskie ryby wędzone na Liście Produktów Tradycyjnych - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

wtorek, 28 października 2014

>> Miedwiańskie ryby wędzone na Liście Produktów Tradycyjnych

28.10.2014
wtorek

Nowy produkt z Pomorza Zachodniego na Liście Produktów Tradycyjnych.Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi promować będzie kolejny produkt z naszego województwa. To miedwieńskie ryby wędzone zgłoszone przez firmę F.B.H.U. Modehpolmo sp.z o.o. – Szczecin. Wędzone przez przedsiębiorstw ryby, czyli sieja miedwieńska, sielawa, węgorz i leszcz już zdążyły zdobyć uznanie wśród konsumentów. Najsłynniejszym produktem przedsiębiorstwa jest złota sieja wędzona „Miedwianka”, która w roku  2010, podczas konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów zdobyła I miejsce w  kategorii „Produkty i przetwory pochodzenia zwierzęcego”, a w roku 2011 najwyższe wyróżnienie, jakim jest „Perła”. – Nasze ryby wędzimy według rad najcenniejszych rad rybaków – mówiła Sylwia Jędrzejewska.

We wtorek, 28 października, odbyła się konferencja prasowa, z udziałem marszałka województwa Olgierda Geblewicza oraz członka Zarządu Jarosława Rzepy, na której zaprezentowano walory docenionych produktów. Do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego dołączyli dwaj nowi członkowie. To Browar Stara Komenda (P.T.B „Bewako”) oraz producent chleba gwdowskiego (H.O. Lech Szlaz).  We wtorek, 28 października, odbyła się konferencja prasowa, z udziałem marszałka województwa Olgierda Geblewicza oraz członka Zarządu Jarosława Rzepy, na której zaprezentowano walory docenionych produktów.

– Warto promować Pomorze Zachodnie nie tylko przez krajobrazy, lecz także pyszne, tradycyjne potrawy. Zachęcam do odkrywania smaków naszego województwa.  Lokalni producenci odtwarzają produkty, oparte na tradycyjnych recepturach i promują województwo  w Polsce i Europie – mówił podczas konferencji marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Warto dodać, że przedsiębiorcy do rozwoju prowadzonych działalności korzystają z funduszy europejskich – kontynuował.

– Cieszę się, że do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego dołączyli nowi przedsiębiorcy. Obecnie sieć zrzesza 38 członków. Również na Liście Produktów Tradycyjnych, prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawił się kolejny, już 29, produkt z Pomorza Zachodniego. O jakości zachodniopomorskich produktów i potraw świadczą przyznawane nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich konkursach oraz targach – mówił podczas konferencji członek Zarządu Województwa Jarosław Rzepa.

Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego powstała w ramach ogólnoeuropejskiej inicjatywy Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Jej członkami są zarejestrowane w naszym województwie przedsiębiorstwa, które promują oraz rozpowszechniają lokalną żywność. Mogą to być: producenci surowców, przetwórcy żywności, restauracje i punkty gastronomiczne, sklepy farmerskie, hurtownicy i sprzedawcy detaliczni. Członkowie Sieci posługują się wspólnym logo.
W trakcie wtorkowej konferencji zostali przedstawieni nowi członkowie Sieci. To Browar Stara Komenda (P.T.B. „Bewako”) oraz producent chleba gwdowskiego (Handel Obwoźny Lech Szlaz z Gwdy Wielkiej).

– Warzenie w naszym browarze odbywa się przy użyciu nowoczesnego sprzętu, z zastosowaniem wyłącznie czterech składników: wody, słodu, chmielu i drożdży. Piwo dojrzewa kilka tygodni – mówił Damian Kanuch z Browaru Stara Komenda.
Browar Stara Komenda mieści się w budynku dawnej komendantury wojskowej (pl. Batorego 3). Łączy cechy zakładu piwowarskiego, restauracji i pubu. Stara Komenda proponuje gościom naturalne, warzone na miejscu piwa. Proces produkcji oparty jest na kilkusetletniej tradycji piwowarskiej i trwa kilka tygodni. W tym czasie piwo nabiera bukietu smaków i aromatów oraz w sposób naturalny nasyca się dwutlenkiem węgla. Piwa z Browaru Stara Komenda są niepasteryzowane i niefiltrowane, przez co nie tracą smaku. Browar Stara Komenda oferuje piwa jasne, bursztynowe, pszeniczne oraz specjalne (warzone w limitowanej ilości).

Kuchnię Pomorza Zachodniego promować będzie także przedsiębiorstwo z Gwdy Wielkiej Handel Obwoźny Lech Szlaz. To firma rodzinna. Państwo Szlazowie znani są głównie z wypieku chleba gwdowskiego. Na wtorkowej konferencji pani Danuta Szlaz zdradziła tajniki wypieku docenionego produktu – Pieczemy z sercem, a chleb  nasz jest ręcznie wyrabiany. Do pieczenia używamy naturalnego zakwasu i składników.  Zachęcam również do spróbowania  innych naszych produktów – chleba razowego, dyniowego, słodkich rogali i pasztecików – zachwalała  produkty Danuta Szlaz. Warto również dodać, że chleb gwdowski jest produktem, który promuje województwo zachodniopomorskie na Liście Produktów Tradycyjnych. Tradycja wypiekania chleba gwdowskiego sięga roku 1945.źródło: UM WZP


 Polub Mój Stargard na Facebook'u i bądź zawsze na bieżąco!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Pages