>> CKP niczym Oxford? - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

poniedziałek, 13 października 2014

>> CKP niczym Oxford?

13.10.2014
poniedziałek

W Centrum Kształcenia Praktycznego otwarto kolejną nowoczesną pracownię do nauki zawodu. Techniczne Centrum Edukacji HTEC wyposażono w cztery obrabiarki sterowane numerycznie firmy HAAS.


 
Umowę z firmą Abplanalp Consulting, przedstawicielem koncernu HAAS, podpisał w marcu tego roku Starosta Stargardzki Waldemar Gil. Umowa dotyczyła m.in. wyposażenia pracowni w maszyny CNC, symulatory sterowania i inne niezbędne narzędzia pracy, a także serwisu maszyn i szkolenia dla nauczycieli. Wszystko to bezpłatnie zagwarantowała Abplanalp i wczoraj, 9 października odbyło sie uroczyste otwarcie pracowni. „Chcemy, żeby to miejsce żyło. Było platformą komunikacji z przemysłem” – mówił Paweł Matyjak z zarządu firmy.

„Wspólnie stworzyliśmy światową pracownię na miarę XXI wieku. Będziemy mogli kształcić młodzież w zakresie najnowszych technologii” – przyznał dyrektor CKP Henryk Szymczak, dziękując jednocześnie przedstawicielom firmy oraz staroście za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

Jest to 81. pracownia HTEC w Europie, a 14. w Polsce. Jak przyznał przedstawiciel Abplanalp Bert Maes, maszyny, które znalazły się w stargardzkim CKP są wykorzystywane w największych przedsiębiorstwach na świecie, a także w najbardziej prestiżowych uczelniach świata, jak Oxford czy MIT.

„Jestem jednym z wielu wychowanków szkolnictwa zawodowego – przyznał starosta. – Na początku lat 90. w Niemczech zetknąłem się z czymś zupełnie dla mnie obcym. Tam uczniowie pracowali z nowościami technologicznymi. Pojawiło się wtedy marzenie, aby wprowadzić coś takiego u nas. Kiedy nasze drogi z dyrektorem Henrykiem Szymczakiem się skrzyżowały, pomyśleliśmy o zupełnie nowej idei kształcenia zawodowego”.

Techniczne Centrum Edukacji HTEC to światowa technologia na najwyższym poziomie, ale byłaby ona bezużyteczna bez człowieka. Wielokrotnie podczas uroczystości otwarcia pracowni podkreślano wagę uczniów, którzy będą z niej korzystać.

Zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe tabliczki z herbem Powiatu Stargardzkiego, wykonane właśnie za pomocą obrabiarek sterowanych numerycznie. Na koniec wszyscy obejrzeli możliwości maszyn w nowo otwartej pracowni.źródło: Powiat Stargardzki

 Polub Mój Stargard na Facebook'u i bądź zawsze na bieżąco!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Pages