>> Odsłonięcie dorobku poprzednich pokoleń - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

środa, 24 września 2014

>> Odsłonięcie dorobku poprzednich pokoleń

24.09.2014
środa

 Starosta Stargardzki Waldemar Gil oraz Dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie Marcin Majewski zaprezentowali dziś „Katalog Zabytków Powiatu Stargardzkiego. Suplement”. Ponad 200-stronicowa publikacja jest dopełnieniem dwóch potężnych tomów katalogu.


 
- Wydanie „Katalogu Zabytków Powiatu Stargardzkiego” było rzeczą niebywałą nie tylko w skali województwa, ale i całego kraju – mówił podczas promocji, Marcin Majewski. – Pierwszy raz zdarzyło się, żeby takie dzieło zostało wydane z inicjatywy samorządu i w całości przez niego sfinansowane.

Suplement i dwa tomy katalogu tworzą integralną całość. Ważną część nowej publikacji stanowią indeksy geograficzne, ikonograficzne i nazwisk, które pojawiły się w dwóch tomach katalogu i suplemencie. Dyrektor muzeum przypomniał pozytywną recenzję katalogu autorstwa historyka prof. dra hab. Edmunda Kizika. - Oczywiście, były również uwagi, które uwzględniliśmy w suplemencie – przyznał.

- Kierowała nami chęć odsłonięcia dorobku poprzednich pokoleń żyjących na Ziemi Stargardzkiej. Podejmując decyzję o wydaniu katalogu, wraz z radnymi mieliśmy świadomość, że w pewnym stopniu odsłaniamy cenne zabytki, wystawiając je na niebezpieczeństwo. Dlatego wraz z pracą nad katalogiem myśleliśmy nad tym, jak otoczyć je opieką – powiedział starosta. Przypomniał również szereg działań podjętych w ostatnich latach przez Powiat Stargardzki w celu ochrony zabytków, m.in. realizację dwóch projektów w ramach rządowego programu "Razem Bezpieczniej". Starosta podziękował całemu zespołowi muzeum pod kierownictwem dyrektora Majewskiego za pracę, której efektem jest suplement, ale także dwutomowy katalog. Następnie wręczył egzemplarze suplementu.

Rozstrzygnięto również konkurs zorganizowany przez Radio Stargard. Zadanie polegało na wskazaniu najciekawszego zabytku z terenu powiatu i uzasadnieniu wyboru. Podczas promocji wręczono nagrodę – „Katalog Zabytków Powiatu Stargardzkiego”, słuchaczce, która wskazała na pałac w Krąpielu.

„Katalog Zabytków Powiatu Stargardzkiego” to pierwsza tego typu publikacja, w której zebrano i opisano zabytki z całego regionu. Są to dwa obszerne tomy, które liczą przeszło 1600 stron i obejmują 162 miejscowości. Zawierają opisy dziedzictwa kulturowego i naturalnego powiatu stargardzkiego. W katalogu znaleźć można informacje na temat: nazw historycznych, archeologii, źródeł archiwalnych, kartograficznych i ikonograficznych, wiadomości historycznych, układów przestrzennych miejscowości, zabudowy (także sakralnej) i otoczenia oraz wiadomości historycznych dotyczących kościołów.

źródło: Powiat Stargardzki


 Polub Mój Stargard na Facebook'u i bądź zawsze na bieżąco!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Pages