>> UWAGA NA AKWIZYTORÓW: O czym wiedzieć przy zmianie dostawcy prądu? - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

czwartek, 21 sierpnia 2014

>> UWAGA NA AKWIZYTORÓW: O czym wiedzieć przy zmianie dostawcy prądu?

21.08.2014
czwartek


W związku ze zwiększona ilością  skarg na przedstawicieli niektórych firm sprzedających prąd  dla domu  pamiętaj, że to Ty decydujesz od kogo kupujesz.


Sprzedaż prowadzona  jest głównie w systemie sprzedaży bezpośredniej. Możliwość zawarcia umowy  we własnym domu jest dla konsumenta wygodna i nie wymaga pośpiechu, daje  czas na przemyślenie, wytłumaczenia wątpliwości w obszarze zmiany sprzedawcy energii elektrycznej oraz wyjaśnienia  warunków oferty.  W dzisiejszych czasach zmiana  sprzedawcy prądu  jest tak prosta jak zmiana operatora usług telekomunikacyjnych.O czym należy pamiętać  decydując się na zmianę sprzedawcy prądu:


1. konsument ubiegający się o zawarcie umowy  o przyłączenie musi posiadać tytuł prawny do korzystania z nieruchomości,

2. warto bardzo dokładnie przeczytać umowę, bowiem cena  za kilowatogodzinę może być o kilka groszy niższa, ale za to zostaną nam naliczone rozmaite opłaty dodatkowe lub ubezpieczenia i pozostaje również  fakt opłacania dwóch rachunków,
3. będziemy otrzymywać dwa rachunki: za zużytą energię od sprzedawcy oraz za dystrybucję  od producenta prądu np. w powiecie stargardzkim  zawsze od dystrybutora  ENEA S.A.,
4. należy sprawdzić dostępne opcje płatności (np. co m-c, rozliczanie prognozowane raz na pół roku czy raz na rok),
5. zwrócić uwagę na jaki okres lojalnościowy wiążemy się z firmą,
6. pamiętajmy o odszkodowaniu dla firmy za rozwiązanie umowy przed upływem okresu na jaki została zawarta - ważne są warunki wypowiedzenia umowy,
7. o możliwości odstąpienia od umowy zawartej w domu tj. poza lokalem przedsiębiorstwa w ciągu 10 dni od dnia jej podpisania bez podania przyczyny i konsekwencji finansowych wysyłając listem poleconym  pisemne oświadczenie o rezygnacji na adres przedsiębiorcy. Wyjątek stanowi sytuacja, w której klient nie otrzyma informacji  na piśmie o prawie odstąpienia. Wówczas termin ten mija z upływem 3 m-cy od momentu powzięcia tej informacji.Warto przemyśleć czy  zmieniając dostawcę prądu  obniżymy swoje rachunki. W rzeczywistości bowiem  trudno osiągnąć oszczędności przy małym gospodarstwie domowym.  Po ewentualnym podpisaniu takiej umowy należy  wczytać się w warunki i zastanowić czy zmiana sprzedawcy prądu przyniesie nam korzyści o jakich zapewniał akwizytor. Mamy na to 10 dni. Po tym terminie rezygnacja będzie skutkowała zapłaceniem kary.
Warto pamiętać również, że podpisujemy umowę z pośrednikiem-sprzedawcą, który w konsekwencji zakupuje to dobro od koncernu energetycznego. Często pośrednik nie posiada także własnej sieci przesyłowej. 

Szczegółowe i przydatne informacje dotyczące funkcjonowania rynku energii ze szczególnym uwzględnieniem procedury zmiany sprzedawcy oraz charakterystyką potencjalnie zawieranych umów znajdują swe odzwierciedlenie w kompendium wiedzy w poradniku Zbiór Praw Konsumenta Energii Elektrycznej znajdującym się na stronie Urzędu Regulacji Energetyki w zakładce  poradnik odbiorcy.
http://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/5757,Praktyki-akwizytorow-poznaj-swoje-prawa.html
 Edyta Domińczak
Powiatowy Rzecznik Konsumentów 


 Polub Mój Stargard na Facebook'u i bądź zawsze na bieżąco!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Pages