>> Powstanie statek 'Stargard'? - mój_stargard

Gorące

Home Top Ad

Post Top Ad

wtorek, 5 sierpnia 2014

>> Powstanie statek 'Stargard'?

05.08.2014
wtorekDo Polskiej Żeglugi Morskiej wpłynął wniosek prezydenta Sławomira Pajora o nadanie jednemu z masowców budowanych aktualnie dla PŻM nazwy m/s „STARGARD”.„Nasze Miasto byłoby dumne z tego powodu, a jednocześnie PŻM, utrwaliłby w świadomości społeczeństwa silne związki Miasta z morzem – dawne i obecne” czytamy we wniosku.


Szansa na nadanie jednemu z masowców nazwy „STARGARD” pojawiła się po tym, jak 25 czerwca w Polskiej Żegludze Morskiej sfinalizowano umowę kontraktową na budowę w chińskiej stoczni Yangfan czterech masowców o nośności 38.500 tys. dwt. Statki te będą odbierane przez PŻM w pierwszej połowie 2017 roku.Zamówione w stoczni Yangfan jednostki to klasyczne masowce do przewozu takich ładunków jak: zboża, nawozy sztuczne czy węgiel. Masowce, czyli statki, na których opiera się flota PŻM, budowane są obecnie wyłącznie na Dalekim Wschodzie. Stocznie europejskie, w tym polskie, nie są zainteresowane ich budową ze względu na brak możliwości przygotowania konkurencyjnej oferty w stosunku do oferty azjatyckiej.Związki Stargardu z gospodarką morską i żeglugą pozostają bardzo silne. Choć nie jest miastem portowym, ale ze względu na bliskość Szczecina mieszka tutaj niemało ludzi, którzy zawodowo związani byli lub są z morzem.  Warto wymienić w tym miejscu nazwiska kapitanów żeglugi wielkiej, jachtowych i kutrów: ś.p. Grzegorz Górski, Dionizy Kosiński, Stanisław Bekiesz, Piotr Kamiński, Tomasz Ginda, Piotr Hryniuk wielu innych.

W Stargardzie uczył się i mieszkał przez wiele lat Maciej Krzeptowski – biolog, ichtiolog, muzeolog, podróżnik i żeglarz. Pływał na statkach rybackich i naukowo-badawczych w rejon Afryki Zachodniej, ale także był uczestnikiem Pierwszej Polskiej Ekspedycji Antarktycznej w 1976 roku W latach 2000-2003 prowadził jacht „Maria” w rejsie dookoła świata.
Bardzo prężnie działały w Stargardzie koła Ligi Morskiej prowadzone m.in. przez Bohdana Kowalskiego, nauczyciela i wychowawcę młodzieży, który pływał wiele lat na trzech statkach należących do PŻM – m/s Chemik, m/s Hutnik, m/s Transportowiec. Uczestnicy koła brali udział w rejsach ORP Iskra II, Dar Młodzieży, Generał Zaruski.  Nie przypadkiem również, Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie nosi imię Mariusza Zaruskiego - pioniera polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, generała brygady Wojska Polskiego.  
Matką Chrzestną statku zgodziła się zostać aktorka Ewa Kasprzyk, rodowita stargardzianka, do dziś utrzymującą silne więzy z naszym Miastem. – Byłabym zaszczycona gdyby do tego doszło – powiedziała znana aktorka. To ona wygłosiłaby sławną formułę: „Płyń po morzach i oceanach, sław imię polskiego stoczniowca i marynarza, przynoś chwałę Rzeczypospolitej Polskiej. Nadaję ci imię m/s Stargard”. 


 Polub Mój Stargard na Facebook'u i bądź zawsze na bieżąco!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Pages